Jak na scrapbooking – díl 3 – úhlednější a poutavější texty

tvar-opraveny

Obsah vašich knížek je jedna věc, jejich vzhled druhá. Když už si dáváte čas s vyplněním knížky, co se při tom i trochu pobavit a naučit se něco nového? Pokračujeme v objevování tajů a krás scrapbookingu aneb Jak na scrapbooking – díl 3 – úhlednější a poutavější texty je tu.

Tipy, které vám tentokrát představíme, vycházejí z kaligrafie a z principů grafického designu. Nečekejte teorii, nejsme ve škole ;) Dozvíte se praktické rady – jak psát rovně bez řádků, co je negativní prostor a jak si s ním pracovat, kam směřuje pozornost oka a jak ji vědomě ovládat a jak vytvořit dojem prostoru

Jak psát rovně bez řádků?

Stává se vám, že vaše texty na papíru bez řádků padají nebo naopak „lezou“ směrem k výšinám? Existuje hned několik řešení:

Pamatujete si ještě z dob základní školy pomocníka, šablonu s řádky? I dnes by vám byl cenným pomocníkem. Pokud už ji doma nemáte, vystačíte si s tužkou a gumou. Text si nejdřív napíšete nanečisto tužkou a pak obtáhnout perem.

Tyto triky jistě znáte a zajistí, že budete psát rovně. Nevíte však, jestli se vám váš příběh na stránku vejde a jestli bude rovnoměrně rozložený. Existuje sofistikovanější způsob, který vám s tímto pomůže.

pr-iloz-eny-text-1576148523 

Postup plánování textu na papír bez řádků:

Ve videu najdete těchto 5 jednoduchých kroků, jak psát rovně a úhledně bez řádků.

  1. Vezměte si čistě bílý papír a z jedné strany ho celý pokreslete černou tužkou.
  2. Z druhé strany napište si svůj příběh a nastříhejte ho na jednotlivé části.
  3. Vyskládejte si je na stránku v knize.
  4. Jakmile se vám bude líbit uspořádání, obtáhněte tužkou znovu příběh.
  5. Tuha na druhé straně se obtiskne na stránku a vy ji pak můžete perem obtáhnout.

Co je to negativní prostor a jak s ním pracovat?

Slyšeli jste už pojem negativní prostor? Zjednodušeně jde o kreslení bílým prostorem. Záměrně tedy vynecháváte bílá místa, která se pak tímto způsobem ohraničí.

negativni-prostor-1576148522 

Negativní prostor můžete vytvořit textem, obrázky i třeba jen jedním písmenem.

 koc-ka-1576148521

Jak vytvořit dojem prostoru?

Nejjednodušším způsobem je překrývání objektů přes sebe. Můžete k tomu využít třeba rámečky. Další možností je stínování, které jsme vám ukazovali u tvorby elegantních nadpisů.

 prostor-ra-m-1576148522

Jak přenést pozornost na příběh?

Přidáním fotek a dalších ozdůbek stránky v knize zkrášlíte a mnoho z vás pak vyplňování bude i více bavit. Může se ale stát, že při prohlížení knihy skončíte jen pozorování fotek a malůvek, což by byla velká škoda. Existují jednoduché triky, které vrátí pozornost příběhům.

  • Orámujte svůj příběh – Konečně využijete svou washi tape! Nemáte ji? Nevadí. Nakreslete si rámeček nebo si ho můžete vystřihnout z barevného papíru. Kreativitě se meze nekladou.

ora-movany-text-1-1576148524

  • Udělejte z vašeho textu obrázek – Je to vlastně opak negativního prostoru – prostor zamýšleného obrázku zaplníte svým vyprávěním.

Doufáme, že teď máte chuť některé z našich tipů vyzkoušet a k tomu se skvěle hodí naše zážitkové a vzpomínkové knihy. Sdílejte s ostatními Mementerráky fotky ze svých knih, třeba v naší facebookové skupině Fanoušci scrapbookingu.

Máte další tip nebo radu na poutavější a úhlednější texty? Napište nám do komentáře, a inspirujte tak ostatní.

Texty je občas potřeba hezky orámovat – nápady jak na to naleznete ve čtvrtém díle scrapbookingu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení