5 kroků + 10 vteřin = krásnější fotky

18. 7. 2019

Kanadský fotograf Peter McKinnon, kterého sledují miliony lidí po celém světě, radí vašich 10 vteřin využít k 5 krokům, které si s trochou cviku zautomatizujete. 

Jsou super jednoduché, a tak je zvládne úplně každý. Jdeme na to.

1. Najděte nejlepší ÚHEL

Než vyfotíte fotku z místa, kde právě stojíte… zadržte a zeptejte se sami sebe v 10 vteřinách: 

  • Je tento úhel nejhezčí? 
  • Nevyniklo by lépe pozadí, kdyby se přesunul(a) o 2 kroky doleva? 
  • Nemám na snímku něco, co kazí fotku? 
  • Nebylo by lepší se sehnout či nadzvednou foťák výš?

Každému se samozřejmě líbí něco jiného, ale některé úhly objektivně vypadají lépe než jiné. 

Obecně platí, že líbivější úhel je v úrovni očí. U lidí se tedy snažte dostat na stejnou výšku obličeje focené osoby, u zvířat je lepší k nim pokleknout, abyste byli v jejich úrovni očí.

Věci, budovy a další neživé objekty vám nabízí větší variabilitu. Například Instagram velmi proslavil focení tzv. flat layů, což jsou věci vyskládané na stole nebo jiné podložce focené shora. 

Pomůže taky podstoupit nebo se přiblížit, zkrátka udělat takový malý šamanský taneček.

2. Foťte SKRZ NĚCO

Máte-li na fotce bokeh (nezaostřený předmět v popředí nebo pozadí), může to vaši fotce přidat na zajímavosti. Někdy může být znát, že se jedná například o listy stromů, jindy může fotce dodat jen neurčitý, přesto zajímavý stín.

Co vám prozrazuje pozadí o plánech této dvojice?

A co zase pohled z druhé strany?

Zkuste třeba fotit skrz větve stromů, sklo v kavárně nebo vodu z fontány. Rozhlédněte se kolem sebe, určitě najdete něco, co vám pomůže vytvořit stejný rozostřený efekt před objektivem.

3. Nezapomínejte na SVĚTLO

Světlo je nejdůležitější. Pokud je příliš tma, tak to zkrátka a dobře nejde. 

Netřeba ale smutnit. Stačí se naučit světlo hledat. Často je jen pár kroků od vás u okna a hned máte nádherné přirozené světlo. O to jde. O přirozené světlo. Blesk na telefonech či přímo zabudovaný ve foťácích většinou zkazí fotku, a tak je někdy lepší žádnou vůbec nevyfotit.

Světlo ale může být i špatné. Například polední slunce svítí příliš intenzivně a shora, čímž vytváří stíny pod očima. Proto se v tu dobu schovejte do stínu nebo nasaďte sluneční brýle.

Pokud ale nemáte jinou možnost, tak se k blesku uchylujte jako k poslední možnosti a zkuste využít svých 10 vteřin k vymyšlení jiné alternativy. 

Alternativy, které pomohou: 

  • Okno
  • Exteriér
  • Bílá plocha (odráží světlo)

4. Udělejte OPAK

Svých pomyslných 10 vteřin můžete využít také ke kreativitě. Podívejte se na to, co chcete fotit a zamyslete se: „Fotil by to tak každý?“

Pokud je vaše odpověď ano, tak to je pro vás signál to udělat jinak…

Najděte nový úhel, vyfoťte objekt z druhé strany, využijte okolí k vytvoření bokehu, zkrátka a dobře se odlište. 

5. Vytvořte RÁMEČEK

10 vteřin je pryč v cuku letu. Pokud vás během nich napadne, že je fotka nudná, přišel čas na rámeček.

Rámeček můžete ho buď najít v prostoru… 

…nebo si ho sami vytvořit. 

Chcete se naučit ještě víc? Oomrkněte také náš starší článek se 6 snadnými triky pro pořízení hezčích fotek. Některé triky najdete i zde, protože pakování je matka moudrosti.

Na fotkách jste viděli náš bestseller Our Love Challenges, knihu pro nejlepší kamarádky Best Friends Forever a také naší novinku – samolepkový set Pro zamilované vzpomínky.

Společně s Petrem McKinnonem vám přejeme, abyste se nebáli zkoušet a využili svých 10 vteřin k vyfocení krásnějších fotek.

Krásné zážitky a ještě krásnější fotky vám přeje

Další články pro vás

Nahoru