Mapa s tipy od místních: zažijte tu nejlepší dovolenou

mapy-s-tipy-od-mi-stni-ch-u-vodni-foto

Přáli byste si znát skryté poklady a umět se vyhnout turistickým pastem? Zeptejte se místních.

Znát někoho v neznámé lokalitě, je k nezaplacení. Pokud vás navíc provede a ukáže vám svá oblíbená místa, vyhráli jste jackpot.

Jenže… mít kamarády v každém městě je nemožné. Naštěstí je všude nepotřebujete.

Mapa s tipy od místních

use-it-mapa-1576921179

Co když vám nyní prozradíme, že existují desítky map s tipy od lokálních obyvatelů v několika českých a mnoha dalších evropských zemích? Co když jsou k dostání zdarma a kdekoli? A co kdyby stačilo mít jen aplikaci, do které si můžete stáhnout offline mapu se všemi tipy?

Nesníte. Takové mapy skutečně existují. Jmenují se USE IT.

article-3

Když jsme je poprvé uviděli, pomysleli jsme si: „Bomba, proč o nich neví úplně každý?“ 

Nekomerční, důvěryhodné a bez reklam

Nikdo nedělá nic zdarma. To byla naše první reakce. 

Za každou mapou však opravdu stojí skupina dobrovolníků = místních z daného města, kteří každý rok vytvoří novou mapu. Máte tak jistotu, že je aktuální a že v ní najdete skutečně místa, která zrovna „letí“ a že se nejedná o reklamu, ale o jejich oblíbená místa.

tipy-od-mi-stni-ch-1576920726

Už chápete, proč jsme si takového pomocníka nemohli nechat pro sebe?

Kam se s USE IT mapou můžete vydat?

Na území České republiky s ní poznáte pohledem místních: 

  • Prahu
  • Brno
  • Ostravu
  • Zlín
  • Olomouc
  • Kutnou Horu
  • České Budějovice

Za hranicemi pak očima místních můžete prozkoumat vybraná města v Německu, Itálii, Norsku, Belgii a dalších zemích. Omrkněte je sami.

Zlatá Praha

janek-a-honza-z-honest-guide-1576920724

Zdroj: Facebook

V jednom však má Praha oproti jiným českým a evropským městům na vrch. Je domovem Janka Rubeše a Honzy Mikulky neboli Honest Guide

Kluci točí videa na Youtube a Televizi Seznam, ve kterých vás netradičně provází Prahou. Ukazují méně známé krásy Prahy, varují před turistickými pastmi a edukují turisty, jak se v Praze chovat. 

Nedávno vydali netradičního knižního průvodce svými oblíbenými pražskými místy doprovázeného ilustracemi Elišky Podzimkové s názvem (jak jinak) Honest Guide.

honest-guide-kniha-1576920724

Zdroj: https://honest.blog/

Kéž bychom měli takové „upřímné“ průvodce v každém městě.

Něco pro labužníky

Mluvíme-li o speciálních mapách, slyšeli jste už o gastromapě Lukáše Hejlíka? 

Lukáše znáte nejen jako českého herce, ale postupně se proslavil jako velký milovník jídla. Jelikož kvůli své práci hodně cestuje, využil této příležitosti ke zmapování české gastronomie a rád se o své poznatky dělí s druhými.

gastromapa-luka-s-e-hejli-ka-1576920723

Zdroj: Facebook

Jste-li také labužníci, kteří touží cestovat a přitom dobře papat, jeho gastromapu si můžete pořídit jako knihu, hledat v ní online nebo si stáhnou aplikaci pro Android i iOS.

Nutné appky pro cestování

Aby byl náš seznam kompletní, přikládáme ještě naše tipy na skvělé cestovatelské appky, bez kterých budete ztraceni (někdy i doslova).

Mapy.cz – Česká aplikace od Seznamu má zmapovanou (nejen) Českou republiku jako nikdo jiný. V mapách se „zlatým českým ručičkám“ nevyrovná Google Maps a další mapové aplikace. Najdete v ní totiž turistické značení, parkovací zóny a cyklostezky.

Rekola – Český bikesharing se srdcem vás ekologicky dopraví v Praze, Brně, Ostravě, Liberci, Olomouci, Českých Budějovicích, Frýdku-Místku, Kladně, Mladé Boleslavi a v Písku. 

Airbnb – Kromě hotelu si můžete vyzkoušet bydlet u někoho doma a získat od něj lokální tipy. 

Couchsurfing – Bydlení u místního, průvodce či tipy, co vidět v dané lokalitě, získáte zdarma díky aplikaci Couchsurfing.

Nejlepší dovolenou vám sice tyto aplikace nezaručí, ale postarají se o to, aby nebyla nejhorší.

Mimochodem, viděli jste už náš Cestovatelský deník?

Bonus na závěr

Cestovat lze také následováním mapy plné pokladů neboli geocachingem. Ulovit můžete i náš Mementerra poklad. Ale o tom už jsme toho nedávno napsali dost…

hleda-ni-pokladu-neboli-mementerra-geocaching-1576920723

Závěrem tedy shrňmě, že nejlepší nám prostě přijde sbírat tipy do místních přímo do mapy, ať už k tomu využijete jakýkoli způsob.

Doufáme, že vás bavil netradiční článek s praktickými radami pro cestování. S trochou štěstí i díky nim zažijete nejlepší dovolenou a třeba při ní splníte nějakou cestovatelskou výzvu.

Nalezených skrytých pokladů a nepolapení turistickými pastmi vám přeje

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení