Jak vyhrát nad stresem

stres-uvodni

Stále se zrychlující životní tempo, osobní, studijní a profesní starosti nebo zkrátka jen citlivější povaha mohou vést ke strachu, úzkostem a následně i k panickým záchvatům. Snad každý už se se stresem někdy setkal. Ale víte, jak na něj? Jak mu čelit a ideálně mu i předcházet? Pojďme se na to podívat společně. 

Zjistěte příčiny

Základem úspěchu je zjistit, z čeho problém pramení. Jen tak se s ním můžete poprat efektivně a s trvalými výsledky.

Všimli jste si, že vás stres doslova paralyzuje vždy před zkouškovým obdobím, pracovním meetingem nebo po setkání s určitou osobou? Pak je čas zakročit. Krátkodobý stres můžete v určitém ohledu dokonce využít ke svému prospěchu, ten dlouhodobý je ale úplně jiná liga.

Úzkosti může vyvolávat prakticky cokoliv. Záleží, na co jste citliví nebo čím jste si v minulosti prošli. I když se tedy příčiny liší, pomoc může být pro většinu podobná.

Zabavte se pohybem

Ať už máte v životě jakýkoliv problém, nejlépe jej vyřešíte s čistou hlavou. Vyběhněte ven, jděte se projít do lesa a v parku si zacvičte jógu. Pokud se ven nedostanete, nic se neděje. Zatančete si doma, v kanceláři se protáhněte nebo si párkrát vyšlápněte schody v domě. Jakákoliv fyzická činnost se počítá.

pohyb-stres-1588795859

Někomu vyhovuje harmonizační cvičení, jiný dá přednost kardiu. Tělo si řekne, co potřebuje. Stačí ho jen poslouchat a dopřát mu pohyb včetně následného času na regeneraci. 

Ukliďte si doma i v životě

Stále něco nestíháte, čeká vás milion úkolů a multitasking už nezvládáte? Tak se zastavte a srovnejte si priority. Kromě aktualizace “To Do” listu se ale zaměřte i na úklid fyzický. 

Protřiďte obsah skříní a část darujte charitě. Školním či pracovním potřebám dejte řád, suvenýry z cest uložte na své místo a odhlaste se z newsletterů, které jste sice nikdy neotevřeli, ale e-mailovou schránku vám zaplňují s železnou pravidelností. 

Zkrátka a jednoduše - nechte sebe i prostor kolem dýchat. Obklopte se pouze tím, co nezbytně potřebujete a co vám dělá radost. Už samotný úklid je očistným rituálem. Pomáhá rozlišovat, co je v životě skutečně důležité a bez čeho se obejdete.

Rituály a pravidelný režim

Velmi osvědčenou metodou, jak eliminovat stres, je nastavení pravidel a udržování návyků. Pravidelný režim pomáhá zvládat nejen stresové situace, ale také zlepšuje time management. Choďte spát a vstávejte v pravidelný čas, dopřejte si přestávky na jídlo i pohyb a každý den dělejte alespoň jednu činnost, která vás baví.

puzzle-1588795873

Je důležité mít se na co těšit. Pokud se ve vašem případě jedná o skládání Origami či puzzle, venčení pejska, vaření nebo četbu, vzhůru do toho. Vraťte se na okamžik do dětských let a bavte se jako vaše mladší a bezstarostné já.

Žijte offline a zapojte smysly

Přiznejme si to. Vytvořili jsme si paralelní vesmír, ve kterém trávíme čím dál větší část života. Žijeme online. V pohodlném světě plném iluzí a pasivního přijímání kvanta informací. A to se v reálném světě nějak projevit musí. Třeba právě depresemi. Pokud ovšem najdete balanc, který dokáže z obou realit vytěžit to nejlepší, máte jednu bitvu vyhranou.

Stanovte si dobu, kterou denně na internetu strávíte. Pomůžou vám k tomu aplikace měřící čas na sociálních sítích. Nebo si sociální sítě z telefonu úplně odstraňte. Čím složitější k nim budete mít přístup, tím méně se vám za nimi bude chtít. Hotové zázraky pak dokáže digitální detox.   

vs-emi-smysly-1588795883

Místo závislosti na cizích životech se naučte vnímat život vlastní. Všemi smysly! Dopřejte si kvalitní stravu, tančete na oblíbenou hudbu, zapalte vonnou svíčku nebo si přičichněte k šálku čerstvé kávy. A nezapomeňte zapojit i ruce! 

Je vědecky dokázáno, že ruční práce snižují hladinu stresu a vytváří pocit štěstí. Obzvlášť pozitivní účinky pak vykazuje přímý kontakt s hlínou. Zahradničení nebo klidně i jen pěstování bylinek na balkoně vám zajistí dobrou náladu i na několik dní. 

presazova-ni-1588795870

Nepodceňujte své pocity, a už vůbec je nepotlačujte. Naopak. Všímejte si jich a snažte se jim přijít na kloub. Nenásilně a zároveň s odstupem.

Najděte činnost, která odvede vaši pozornost a pomůže vám vidět starosti z jiného úhlu. Zajímejte se o zdravý životní styl, dovolte si pomalejší tempo, vyzkoušejte třeba aromaterapii nebo otužování. Můžete přeci cokoliv!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení