Jak na home office a domácí studium

image-from-ios-5

Práce z domova nebo domácí studium vstupují do našich životů čím dál více. Možná v nich je budoucnost, možná ne, to ukáže čas. V každém případě je potřeba si takový způsob činnosti naplánovat. Berte jej jako hru. Pokud chcete zvítězit, hrajte podle pravidel. Tady je jejich seznam.

Dodržujte časový rozvrh

Tvorba návyků a jejich dodržování je základním prvkem osobní disciplíny. Pokud vám říká pane, máte slušně nakročeno k úspěšným výsledkům. Při práci či výuce z domu je však potřeba ještě trochu přitvrdit a jet podle předem sestaveného plánu. 

Aby se vám plán podařilo skutečně plnit, dodržujte časové úseky, na které jste zvyklí ze zaměstnání nebo školy. Vstáváte každý den v sedm ráno? Dělejte to tak i nyní. Pravidelné vstávání a usínání je klíčem k dostatku energie a z ní vyplývající dobré nálady a kvalitní mozkové činnosti. Následně kopírujte i časový rozvrh přestávek, oběda a všech dalších aktivit, na které jste v “běžném” životě zvyklí. V tomto zkrátka nevybočujte. 

Do obýváku jako na přehlídkové molo

Ano, samozřejmě, je to nadsázka, ale určitě víte, kam míříme. I když se každodenní dojíždění smrsklo na trasu ložnice - WC - kuchyň - obývák, neznamená to, že ho musíte absolvovat v pyžamu. 

image-from-ios-8-1585232576

Pro vaši vnitřní kázeň udělejte jednu maličkost - oblečte se jako pro návštěvu nebo tak, jak se běžně do školy či kanceláře oblékáte. Víme, že si užíváte domácí trenýrkovou a županovou pohodičku, ale schválně vyzkoušejte elegantnější variantu. Vsadíme se, že na výkonu a vnitřním pocitu uvidíte značný rozdíl.

Plánujte, plánujte a pak plánujte

Nejčastějším problémem na práci z domova bývá prokrastinace. Sedíte u účetnictví nebo nad otázkami ke státnicím, ale radši si představujete, jak spárujete dlaždičky v koupelně? Všichni jsme stejní. A víte, jak tomu zabránit? 

Sestavte si plán. Ať už rozvrh předmětů nebo papírový seznam pracovních priorit, vždy ho mějte na očích. Klidně si jej i kreativně zpracujte, pokud vám to pomáhá. Barvičky, krasopísmo, samolepky. Cokoliv chcete. Hlavně ho dodržujte a odškrtávejte

Největší priority a nejtěžší úkoly zařaďte na začátek. Během něj máte nejvíc energie, pozornosti i elánu. Postupem dne se pak únava vyvažuje vědomím, že to nejhorší máte za sebou a před sebou už jen to, co vás baví a zabere nejméně času. 

Improvizovaná učebna i dokonalá pracovna

To, co nás obklopuje, nás i velkou měrou ovlivňuje. Řeč je o lidech, ale i o prostředí, ve kterém žijeme, studujeme nebo pracujeme. Tak si to pojďme udělat hezký. Každému vyhovuje něco jiného, pár věcí však funguje ve většině případů. 

Dostatek čerstvého vzduchu a přirozeného světla, klid a kvalitní psací stůl s židlí. Pokud k tomu všemu potřebujete něco živého a svěžího, obklopte se květinami. Pořiďte si parádní psací potřeby či další nezbytné propriety pro vaši činnost a klidně i tu nástěnku, na které bude viset onen zmiňovaný “bojový” plán. Při práci na počítači se pak doporučuje mít otevřené vždy jen jedno okno a telefon se sociálními sítěmi mimo dosah nenechavé ruky a očí. 

image-from-ios-4-1585232558

Pokud pak máte k dispozici i nějaký ten plácek, využijte ho k pravidelnému protažení ztuhlých svalů a kloubů. Třeba každou hodinu. Stejně tak nevynechávejte oční jógu.

Skupinový meeting nebo Skype? Jen do toho!

Jste zvyklí na pravidelné meetingy s kolegy, chybí vám spolužáci? Tak si dopřejte blahodárnou dávku sociálního kontaktu, i když jen v online provedení. Nejen, že spoustu otázek projdete rychleji, ale můžete společně vymyslet i zajímavější řešení problému či kreativní projekt. 

image-from-ios-9-1585232586

Stanovte si, kolik času by měl hovor zabrat, jaký je cíl a určitě se na něj předem připravte. Konverzaci si zpříjemněte šálkem čaje nebo kávy a berte ji jako takovou malou hromadnou terapii :)

Barevnější jídelníček

Každá činnost vyžaduje dostatek energie. Abyste si udrželi tu svou, je potřeba přizpůsobit celodenní aktivitě i stravu a pitný režim. Dostatek vody a neslazeného čaje je samozřejmostí. Dbejte však i na to, co jíte. 

image-from-ios-7-1585232568

Snídaně vydatnější, svačinka zdravější a oběd lehčí. Pokud během dne spíše sedíte, nepřetěžujte tělo a hlavu těžkými mastnými jídly. I tady můžete využít své kreativní já a plánování. Inspirujte se oblíbenými kuchaři nebo vymyslete vlastní odlehčenou verzi svíčkové na smetaně. Vše si připravte dopředu, ať pak nezmatkujete. Během práce se takovými věcmi vůbec nezatěžujte. Dokonale vás to rozhodí a to učitel ani zaměstnavatel rozhodně nechtějí.
 

Máte home office nebo jste na domácím vyučování? Užijte si to. Stačí dodržovat pár základních pravidel, které, pokud si zažijete, usnadní život nejen v pracovní či studijní době. 

Pokud jste se řídili našimi radami, pak vám zbyla spousta volného času. Jak s ním naložit? S tím vám poradíme v dalším článku 7 tipů na to, jak si užít volný čas doma

Tak nezapomeňte: Není čas ztrácet čas. Ten nám totiž plyne pořád stejně.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení