Novinky
I přesto, že je stres přirozenou součástí našich životů, ne vždy v nich patří k vítaným hostům. Obzvlášť, pokud se jedná o dlouhodobou záležitost negativně ovlivňující naše chování, kvalitu života, a dokonce i samotné zdraví. Jak ale proti stresu bojovat a jaké k tomu využít metody? To nám prozradí odbornice na slovo vzatá – bioložka Michaela Levíčková – která se antistresovými terapeutickými technikami zabývá téměř 30 let.
Stres
Abychom dokázali se stresem lépe a trvaleji pracovat, je důležité o něm také něco vědět. Pojďme si tedy říct, co to vlastně ten stres je, jaké existují druhy a jak se může projevovat.
Jak vzniká stres?
Stres je zcela přirozenou fyziologickou a psychickou reakcí organismu na vnější či vnitřní podněty neboli stresory. Ty mohou být fyzické (například bolest, nadměrný hluk) nebo psychické (například domácí neshody, tlak v práci). Stres následně aktivuje autonomní nervový systém a uvolňuje stresové hormony, jako je kortizol a adrenalin, které tělo připravují na reakci „bojuj, uteč, nebo ztuhni“.
Špatný versus užitečný stres aneb jaké druhy stresu existují
Stres lze rozdělit do několika skupin podle trvání, vlivu i intenzity:
- Eustres (nebo také akutní) – pozitivní stres, který tělo i mysl nabudí a může mu v dané situaci dokonce prospět, často kratšího trvání, po pominutí stresoru sám odeznívá, např. při zkouškách, před pohovorem.
- Distres (nebo také epizodický) – negativní stres, který tělo i mysl ovlivňuje nepříjemně, pravidelně se vyskytující, může vyústit až ve stres chronický, např. při častých rodinných problémech a pracovním tlaku.
- Chronický stres – nejzávažnější stres, který může tělo i mysl ovlivnit velice negativně, dlouhodobé trvání, např. při dlouhodobých problémech ve vztahu, vleklých finančních potížích apod.
Jak se stres projevuje
Většina lidí si stres představí jako určitý druh duševní nervozity, neklidu či tlaku. Tyto „emocionální“ příznaky však často doprovází také ty fyziologické neboli psychosomatické. Vedle psychické zátěže tak můžeme pociťovat hned celou řadu tělesných a často varovných příznaků.
Nejčastější příznaky stresu
Akutní (krátkodobý) stres lze v některých případech považovat za pozitivní, protože u některých lidí dokáže zlepšit koncentraci a výkon. Pokud je ale příliš intenzivní, může způsobit také dočasné obtíže, jako jsou bolest hlavy, zažívací problémy, bolest žaludku, bolest v krku, kožní problémy, malátnost, podrážděnost nebo zvýšený tep.
U epizodického stresu se setkáváme s vleklejšími příznaky (např. nespavost, oslabená imunita), jelikož i příčina je dlouhodobějšího rázu. Pokud jste tedy často v napětí, i vaše tělo může opakovaně pociťovat úzkosti, vyčerpání nebo náhlé návaly vzteku.
Neustálý stres už s sebou často přináší vážné zdravotní následky. U člověka, který je dlouhodobě vystaven velkému tlaku, tak může docházet k rozvoji deprese, srdečních onemocnění vč. vysokého krevního tlaku, ale i ke vzniku závažných onemocnění zažívacího ústrojí, štítné žlázy či autoimunitních onemocnění.
Zvládání stresu
Pro efektivní zvládání stresu je důležité identifikovat jeho příčiny a sáhnout po osvědčených strategiích, které se k danému typu stresu vztahují.
Pokud se s problematikou stresu teprve seznamujete, nebo jste zatím nenašli to pravé, začít můžete například s:
- obecnými a lehčími tipy, jak bojovat proti stresu,
- vyzkoušením níže uvedených 9 metod pro prevenci i akutní přetížení stresem,
- našimi Antistresovými kartami, které vás pomocí speciálně sestavených výzev provedou cestou za spokojenějším životem,
- nebo požádat o pomoc vámi vybraného psychologa či psychiatra.
9 antistresových technik přímo od terapeuta
1. Terapeutický třes
Zažíváme-li chronický stres, hromadí se nám v těle stresové hormony. Pomoci svému tělu navrátit se do rovnováhy můžeme mj. aktivací mechanismu třesení – vibrování svalů. Terapeutický třes pomáhá uvolňovat hluboké svalové vzorce stresu, napětí i traumatu a metabolizovat přebytečný adrenalin.
Jak správně provádět terapeutický třes
Postavte se s nohama lehce rozkročenýma od sebe. Pozvolna začněte mírně nadzvedávat paty a nechávejte vibrace přenášet do celého těla (do břicha, konečků prstů na ruchách, do čelistí i očí). Budete-li se cítit příjemně a jistě, pohyb zintenzivněte. Můžete přidat třepání rukama, jako byste je oklepávali od vody.
Všímejte si pocitů v těle. Neodbíhejte myšlenkami pryč a zůstávejte zcela přítomni v tom, co v těle vnímáte. Pokud by se vám dělalo mdlo, ihned se posaďte na zem a počkejte, až se stav v těle upraví do normálu.
První pokus ukončete po 30 vteřinách a ty následující provádějte tak dlouho, jak vám to bude příjemné.
2. Nervus vagus – stimulační cviky
Stimulace bloudivého nervu, známého jako nervus vagus, může mít zásadní vliv na naše fyzické i psychické zdraví. Nervus vagus je hlavním nervem parasympatického systému, který pomáhá regulovat tělesné funkce jako srdeční rytmus, trávení a zvládání stresu. Jeho aktivací můžeme přirozeně snížit hladinu stresového hormonu kortizolu v těle, a tím vrátit svůj systém do rovnováhy.
Napětí bloudivého nervu můžeme pozitivně ovlivnit dechovými technikami, mantrováním, relaxacemi apod.
Jak na fyzické stimulační cviky
Fyzické cviky na stimulaci bloudivého nervu jsou velmi jemné a nejlépe fungují, pokud si jich např. pět rozložíme do průběhu celého dne a vždy jim věnujeme několik málo minut.
Vyzkoušet můžete např. tzv. motýlí poklepávání. Překřižte své ruce v zápěstích na hrudníku, dlaně se dotýkají hrudníku. V rytmu, který vám vyhovuje, střídavě ťukněte jemně 2x jednou a pak druhou dlaní do hrudníku. Praktikujte, dokud vám to je příjemné.
3. Práce se zvukem
Další mocnou technikou je terapeutický zvuk bzučící včely neboli brahmari dech. Tato stará indická dechová a zvuková technika snižuje napětí, úzkost, strach a urychluje hojení tkání.
V sedě či v leže budeme se zavřenými ústy vyluzovat zvuk „hmmmmmmmm“, který rozvibrovává části našeho mozku a tím je harmonizuje. Tento terapeutický zvuk stimuluje bloudivý nerv, který vychází z mozkového kmene přes obličej až do břicha. Tím podněcuje relaxační reakci v těle, snižuje srdeční tep, krevní tlak a hladinu kortizolu v krvi.
Jak na brahmari dech
Začněte vnímat každý svůj nádech a výdech. Všimněte si jejich přirozené délky a hloubky a chvilku je pozorujte. Až budete připraveni, začněte každý výdech doprovázet se zavřenými ústy zvukem „hmmmmmmm“. Výdech neprodlužujte, jakmile se budete potřebovat nadechnout, nechte zvuk doznít a jemně, měkce se nadechněte. Na dech netlačte. Opakujte alespoň 3–5 minut.
4. Restorativní jóga
Velmi účinným nástrojem pro řízení stresu a podporu fyzického a mentálního zdraví je restorativní jóga. Pomocí uvolňování napětí a aktivace relaxační reakce těla může pomoci obnovit rovnováhu a harmonii jak v těle, tak v mysli.
Restorativní jóga je velmi příjemná, jemná forma jógy, která hojí tělo i mysl. Aktivuje náš parasympatický nervový systém, který je zodpovědný za relaxační reakci těla, a pomáhá uvolňovat napětí a stres. Parasympatický systém je částí našeho nervového systému a slouží jako brzda, která nás zpomalí poté, co bylo naše tělo vystaveno zatěžující situaci. Je takovým klidným dirigentem, který vede tělo k odpočinku, nabrání sil a energie, k trávení jídla a k celkové regeneraci a léčení.
Jak na restorativní jógu
Pro restorativní jógu potřebujete několik polštářů či dek, ničím nerušené prostředí, hřejivé oblečení a relaxační hudbu. V každé z příjemných pozic budete 5–15 minut odpočívat.
Vyhledejte si pozice zadáním hesla „restorativní jóga“ do vyhledávače či vyzkoušejte celá videa na You Tube.
5. Ledová voda
Ponoření obličeje nebo celého těla do ledové vody je velmi účinná antistresová technika, která posiluje nejen psychickou odolnost, ale také tu fyzickou.
Jak na ochlazování v ledové vodě
V případě ponoření obličeje vydržte pod vodou na celou zádrž dechu a opakujte 3–5x. Můžete přidat bublání do vody (vydechováním). Praktikovat můžete denně.
V případě ponoru celého těla do ledové vody doporučujeme nejprve absolvovat specializovaný kurz. Optimální frekvence ponorů je pak 1x týdně po dobu 2 minut. Krk s hlavou zůstávají nad vodou, dech je vědomě pomalý, mysl klidná, bez paniky.
6. Masáž hlavy
Masáž hlavy je skvělý nástroj pro zmírnění stresu a napětí, který přináší okamžitý pocit úlevy a relaxace. Jemné tlakové pohyby na pokožce hlavy zlepšují cirkulaci krve, čímž podporují okysličení mozku, snižují napětí a mohou dokonce ulevit od bolesti hlavy.
Jak na terapeutickou masáž hlavy
Úžasné jsou např. indické masáže hlavy nebo celý ajurvédský rituál. Dopřejte si je klidně jednou týdně. Pokud chcete namasírovat sami sebe, mnoho inspirace najdete na internetu.
My doporučujeme, kromě masírování pokožky hlavy bříšky prstů, také jemné tahání za vlasy. Sevřete v každé dlani větší trs vlasů a oběma rukama současně začněte krouživými pohyby uvolňovat kůži hlavy.
7. Poslech binaurálních rytmů
Binaurální rytmy jsou specifické zvukové frekvence, které mohou účinně přispět ke snížení stresu a podpoře relaxace. Tento jev vzniká, když každé ucho slyší mírně odlišnou frekvenci – například jedno ucho slyší tón o frekvenci 200 Hz a druhé o frekvenci 210 Hz. Mozek tuto frekvenční odchylku zpracuje a vytvoří tzv. binaurální rytmus o rozdílu 10 Hz, což je frekvence odpovídající relaxačním stavům mysli. Tento rytmus pomáhá synchronizovat mozkové vlny a navodit stavy hlubokého uvolnění (podobné meditaci). Poslech binaurálních rytmů může napomoci ke zmírnění napětí, zlepšení nálady a zvýšení celkové psychické pohody.
Jak na poslech binaurálních rytmů
You Tube nebo Spotify nabízejí nepřeberné množství takovýchto skladeb. Pro antistresový efekt volte ty, které jsou označené alfa a théta.
Pro poslech používejte vždy sluchátka. Binaurální rytmy jsou navrženy tak, aby každé ucho slyšelo jinou frekvenci. Sluchátka jsou proto nezbytná – bez nich se efekt ztratí, protože obě uši uslyší stejný zvuk. Zaujměte pohodlnou polohu, v níž se můžete zcela uvolnit nebo usnout. Buďte v poslechu konzistentní (např. 15 minut každý den před spaním).
8. Zátěžové přikrývky
Zátěžové přikrývky jsou stále populárnějším nástrojem pro boj proti stresu a úzkosti. Díky rovnoměrně rozložené váze působí na tělo jemným, hlubokým tlakem, podobným terapeutické technice zvané hluboký dotekový tlak (deep pressure touch), který přirozeně aktivuje parasympatický nervový systém. Tento typ tlaku zvyšuje produkci serotoninu a melatoninu – hormonů, které pomáhají navodit klid a relaxaci – a zároveň snižují hladinu kortizolu, hlavního stresového hormonu. Pocit pod zátěžovou přikrývkou je uklidňující a připomíná efekt obejmutí. Pomáhá uvolnit se, lépe spát a celkově se cítit v bezpečí.
Jak vybrat a používat zátěžovou přikrývku
Použití zátěžové přikrývky je jednoduché a lze ji zařadit do každodenního odpočinku nebo spánkové rutiny. Zde je několik tipů:
- Zvolte správnou hmotnost: Obecně se doporučuje, aby hmotnost přikrývky byla zhruba 10 % vaší tělesné váhy. Pokud vážíte například 70 kg, přikrývka by měla mít kolem 7 kg.
- Nepřikrývejte se až po hlavu: Aby vám bylo pohodlně a přikrývka nepřetěžovala dech, je lepší mít hlavu a krk volně nad přikrývkou. Tělo by však mělo být pod dekou celé, aby tlak působil rovnoměrně.
- Začínejte pomalu: Pokud jste zátěžovou přikrývku nikdy nepoužívali, zkuste s ní spát jen krátce – třeba půl hodiny až hodinu, a postupně prodlužujte dobu podle toho, jak se cítíte. Vaše tělo si přivykne na váhu přirozeně a postupně.
9. Mantrování
Mantra je posvátné slovo, fráze nebo zvuk, které se opakují tichým, nebo naopak hlasitým způsobem při meditaci, modlitbě nebo jako součást duchovní praxe. Mantry mají hluboké kořeny v různých náboženských a duchovních tradicích, jako je hinduismus či buddhismus a v dnešní době se používají jako nástroj pro mindfulness a redukci stresu. A v tomto kontextu poslouží i nám.
Opakování mantry pomáhá zaměřit a uklidnit těkající mysl, podporuje stav hluboké koncentrace, vnitřního klidu a duchovního spojení. Soustředí nás k přítomnému okamžiku, což nám dává zapomenout na starosti a stres.
Jak na správné mantrování
Najděte si svou oblíbenou mantru a zcela soustředěni ji začněte rytmicky odříkávat či zpívat.
Pro začátek se hodí např. těchto pět jednoduchých manter:
OM
SO HAM
OM NAMAH SHIVAYA
SA TA NA MA
SA RE SA SA
Detailnější návody včetně hlasových ukázek najdete například na YouTube.
Doufáme, že jsme vám byli na cestě za klidnějším a spokojenějším životem alespoň trochu nápomocni a že si některé z výše uvedených antistresových technik osvojíte a zařadíte například do své denní rutiny. Nezapomeňte, že vytvoření a udržení zdravých návyků patří k výborné prevenci stresu, ale přispívá také k jeho zmírnění, pokud již stihl propuknout.
Rodičovská dovolená je nejen časem, který můžete plně věnovat péči o své dítě, ale také časem, který vyžaduje určité plánování. Jak rodičovskou co nejlépe využít? A jaké máte možnosti, pokud jde o délku, finance a návrat do práce? Připravili jsme pro vás komplexního průvodce o tom, jak funguje rodičovská dovolená v České republice a co všechno byste o ní měli vědět.
Obsah článku:
- Co je to rodičovská dovolená?
- Kdy začíná rodičovská dovolená?
- Kdo může čerpat rodičovskou dovolenou?
- Jaké podmínky je potřeba splnit pro získání rodičovského příspěvku?
- Délka rodičovské dovolené a možnosti čerpání příspěvku
- Výše rodičovského příspěvku
- Další finanční podpora pro rodiče
- Kdy, kde a jak o rodičovský příspěvek zažádat?
- Práce při rodičovské dovolené
Co je to rodičovská dovolená?
Rodičovská dovolená je jedinečnou příležitostí, která rodičům umožňuje plně se věnovat péči o své dítě a vytvořit si s ním pevné a láskyplné pouto. Zároveň poskytuje jistotu, že se rodiče mohou po skončení této doby vrátit ke své práci. Na rodičovskou dovolenou mají nárok oba rodiče – matka i otec – což dává rodinám možnost najít takový model péče, který nejlépe odpovídá jejich potřebám a situaci. Obvykle trvá do tří let věku dítěte, přičemž její délku je možné přizpůsobit podle individuálních přání a okolností.
Jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou?
Mateřská a rodičovská dovolená jsou dvě různé fáze péče o dítě, které se vzájemně doplňují.
Mateřská dovolená
Mateřská dovolená je určena především pro matku a začíná zpravidla 6 až 8 týdnů před plánovaným porodem. Její délka trvá obvykle 28 týdnů (při narození vícerčat až 37 týdnů) a během této doby matka pobírá peněžitou pomoc v mateřství.
Tip: Pro zaznamenání všech důležitých momentů po celou dobu těhotenství až po nástup na mateřskou vám skvěle poslouží náš těhotenský deník, ve kterém najdete i mnoho praktických tipů a informací.
Kdy začíná rodičovská dovolená?
Rodičovská dovolená na mateřskou plynule navazuje a může ji čerpat jak matka, tak otec. Její hlavní výhodou je flexibilita – rodiče si mohou sami zvolit, jak dlouho budou na dovolené, a upravit čerpání rodičovského příspěvku podle svých potřeb. Rodičovská dovolená nyní trvá nejdéle do 3 let věku dítěte, a během této doby mohou rodiče kombinovat péči o dítě s částečnou prací, pokud to dovolí jejich možnosti a potřeby rodiny.
V určitých situacích může rodičovská dovolená začít ihned po narození dítěte. To se týká například matek, které jako OSVČ nehradily nemocenské pojištění a nemají tudíž nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
Pojem rodičovská dovolená vs. rodičovský příspěvek
Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dva různé pojmy, které však jdou často ruku v ruce. Rodičovská dovolená je právem zaměstnance zůstat doma a pečovat o dítě, zatímco rodičovský příspěvek je finanční podpora poskytovaná státem. Tyto dva nástroje se od sebe liší svým účelem, délkou i podmínkami čerpání.
- Rodičovská dovolená: Jedná se o pracovní volno, které mohou čerpat zaměstnaní rodiče. Obvykle trvá do tří let věku dítěte, přičemž zaměstnavatel je povinen držet místo pro návrat zaměstnance. Délku dovolené si rodiče mohou upravit podle svých potřeb a mohou se na ní i střídat. Pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) však rodičovská dovolená neexistuje, protože nejde o pracovní poměr.
- Rodičovský příspěvek: Tento příspěvek poskytuje stát rodičům jako finanční pomoc na pokrytí nákladů spojených s péčí o dítě. Celková částka příspěvku je 300 000 Kč na jedno dítě a 450 000 Kč při narození dvojčat nebo vícerčat. Délku a výši měsíčního čerpání si rodiče mohou přizpůsobit podle svých potřeb, ale příspěvek není vázán na zaměstnání – nárok na něj mají i OSVČ a nezaměstnaní rodiče.
Zatímco rodičovská dovolená se týká pracovního vztahu, rodičovský příspěvek je univerzální dávkou určenou všem rodičům. Kombinace obou těchto nástrojů umožňuje rodičům sladit péči o dítě s pracovními a finančními potřebami.
Kdo může čerpat rodičovskou dovolenou?
Rodičovskou dovolenou může čerpat kterýkoliv rodič, který pečuje o dítě, bez ohledu na to, zda je zaměstnaný, podniká, nebo studuje. Hlavní podmínkou je osobní péče o dítě.
Rodiče se mohou na rodičovské dovolené i střídat. Nárok na rodičovskou dovolenou není podmíněn dokonce ani tím, zda rodič pracuje na plný úvazek, částečný úvazek, nebo podniká.
Pro zaměstnané rodiče platí, že po dobu rodičovské dovolené zůstává jejich pracovní poměr zachován a zaměstnavatel je povinen umožnit návrat na původní nebo obdobnou pozici. Pokud oba rodiče pracují, mohou si čerpání dovolené přizpůsobit podle svých možností a potřeb, například rozdělením na kratší úseky nebo střídáním po určitých obdobích. Tato flexibilita dává rodinám prostor najít rovnováhu mezi péčí o dítě, pracovními povinnostmi a osobním životem.
Tip: Nezapomeňte si zaznamenat všechny důležité chvíle s vaším děťátkem. Takový deník pro miminko je na uchování těchto vzpomínek ideálním pomocníkem.
Nárok na rodičovskou mají také adoptivní rodiče
Rodičovská dovolená není vyhrazena pouze biologickým rodičům – adoptivní rodiče mají stejná práva a mohou ji plně využít. To zahrnuje nejen možnost zůstat doma s dítětem a pečovat o něj, ale také čerpat rodičovský příspěvek.
Délka rodičovské dovolené závisí na věku dítěte v okamžiku adopce. Pokud si osvojíte novorozence, můžete čerpat dovolenou až do jeho tří let. V případě staršího dítěte máte obvykle možnost využít rodičovskou dovolenou po dobu čtyř let od jeho přijetí do péče. Tento čas je klíčový pro vybudování stabilního rodinného zázemí a vytvoření hlubokých vazeb s dítětem.
Jaké podmínky je potřeba splnit pro získání rodičovského příspěvku?
Pro získání rodičovského příspěvku, který je hlavní finanční podporou během této doby, je třeba splnit pouze požadavek trvalého pobytu rodiče i dítěte v České republice.
Pro zaměstnané rodiče platí, že musí svého zaměstnavatele včas informovat o nástupu na rodičovskou dovolenou a dohodnout se na délce jejího čerpání. Zaměstnavatel je podle zákona povinen vyhovět. U OSVČ není třeba žádné formální oznámení.
Na co si dát pozor
Aby rodič o rodičovský příspěvek v průběhu rodičovské dovolené nepřišel, je nutné zajistit odpovídající péči a dohled nad dítětem. Klíčovou podmínkou je celodenní péče, kterou lze zajistit nejen osobně, ale i prostřednictvím chůvy, jeslí nebo třeba hlídající babičky.
Pro děti mladší dvou let platí omezení – v jeslích nebo školce mohou strávit maximálně 92 hodin měsíčně. Po dosažení dvou let věku dítěte už se docházka do těchto zařízení neomezuje a není podmínkou čerpání příspěvku.
Délka rodičovské dovolené a možnosti čerpání příspěvku
Rodičovská dovolená v ČR trvá do 3 let věku dítěte. Její konkrétní délku si mohou rodiče upravit podle svých potřeb. Každá rodina má možnost zvolit si model, který nejlépe vyhovuje jejich situaci – od plné péče během prvních let dítěte až po kombinaci rodičovské dovolené s prací na částečný úvazek či postupným návratem do zaměstnání. Flexibilita systému umožňuje rodičům sladit péči o dítě s jejich osobními i pracovními plány.
Rodičovská dovolená do 4 let věku
Rodiče dětí narozených do 1. 1. 2024 mohou být na rodičovské až do 4 let věku dítěte. Zaměstnavatel má ovšem povinnost držet jim pracovní pozici pouze do 3 let věku dítěte.
Výše rodičovského příspěvku
Celková částka příspěvku činí 350 000 Kč na jedno dítě a 525 000 Kč při narození dvojčat nebo vícerčat (pro děti narozené od 1. 1. 2024). Rodiče mají možnost zvolit si tempo čerpání této částky – měsíční výše příspěvku tak závisí na délce období, na které si jej nastaví. Současně byla zkrácena doba pobírání rodičovského příspěvku do 3 let věku dítěte.
Délka čerpání (měsíce) | Celková výše příspěvku | Měsíční výše příspěvku |
12 | 350 000 Kč | 29 166 Kč |
18 | 350 000 Kč | 19 444 Kč |
24 | 350 000 Kč | 14 583 Kč |
36 | 350 000 Kč | 9 722 Kč |
Měsíční výše rodičovského příspěvku se odvíjí od zvolené délky čerpání. Každý rodič má nárok na minimální částku 13 000 Kč měsíčně, přičemž horní limit příspěvku se stanovuje na základě předchozích příjmů. Výši měsíčního rodičovského příspěvku a s ním tedy i délku jeho pobírání můžete měnit každé 3 měsíce.
Kategorie rodiče | Maximální měsíční výše příspěvku | Celková částka příspěvku | Maximální doba čerpání |
Rodič s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nebo nemocenské v souvislosti s porodem | Až 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, maximálně však 47 700 Kč měsíčně | 350 000 Kč na jedno dítě; 525 000 Kč na vícerčata | Do 3 let věku dítěte |
Rodič bez nároku na PPM nebo s nízkým příjmem | Maximálně 13 000 Kč měsíčně | 350 000 Kč na jedno dítě; 525 000 Kč na vícerčata | Do 3 let věku dítěte |
Narození dalšího dítěte a nevyčerpaný rodičovský příspěvek
Když se do rodiny narodí další dítě, které se stane nejmladším členem domácnosti, je důležité tuto změnu co nejdříve nahlásit na příslušném úřadu práce. Novorozené dítě totiž zakládá nový nárok na rodičovský příspěvek, zatímco nárok na dávku pro starší dítě tím zaniká. Rodič však může požádat o jednorázové doplacení nevyčerpané částky příspěvku, která mu zůstala u staršího dítěte. Tím zajistíte, že o žádné finanční prostředky nepřijdete.
Další finanční podpora pro rodiče
Kromě rodičovského příspěvku mohou rodiče v České republice využít i další formy finanční podpory, které jim usnadní péči o dítě a zvládání rodinných nákladů.
Otcovská dovolená
Otcovská dovolená je speciální dávka určená pro čerstvé tatínky, která jim umožňuje strávit více času s novorozeným dítětem a pomoci partnerce v prvních dnech po porodu. Otcovská trvá 14 kalendářních dnů a tatínek ji může čerpat kdykoliv během šesti týdnů od narození dítěte. Pokud je dítě v péči náhradní rodiny, nárok na otcovskou vzniká adoptivnímu otci nebo muži, který dítě převzal do péče.
Tatínek během otcovské dostává tzv. otcovskou poporodní péči, která činí 70 % denního vyměřovacího základu jeho příjmu. Žádost o dávku podává zaměstnanec prostřednictvím svého zaměstnavatele nebo, v případě OSVČ, přímo na okresní správě sociálního zabezpečení.
Porodné
Jednorázová dávka, která se poskytuje rodinám s nižšími příjmy. Na porodné mají nárok rodiče při narození prvního nebo druhého dítěte, pokud jejich příjem nepřesahuje stanovenou hranici.
Přídavek na dítě
Slouží jako dlouhodobá finanční podpora pro rodiny s dětmi. Výše přídavku závisí na příjmu domácnosti a věku dítěte. Rodiče mohou o tuto dávku žádat, pokud splní podmínky příjmového limitu.
Přídavek na bydlení
Přídavek na bydlení je dávka pro domácnosti, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % příjmů (v Praze 35 %) a nepřesahují normativní náklady stanovené zákonem. O dávku mohou žádat nájemci i vlastníci nemovitostí na úřadu práce, kde je potřeba doložit příjmy domácnosti, náklady na bydlení a nájemní smlouvu. Tento příspěvek pomáhá rodinám s nízkými příjmy zvládat finanční zátěž spojenou s bydlením, zejména v období péče o malé dítě.
Daňové slevy na děti
Pro pracující rodiče je zde také možnost čerpání daňových slev na děti, které pomáhají snížit daňové zatížení rodin. Tyto slevy se uplatňují prostřednictvím ročního zúčtování daní nebo měsíčně při výplatě mzdy.
Kdy, kde a jak o rodičovský příspěvek zažádat?
O rodičovský příspěvek můžete zažádat ihned po skončení mateřské dovolené, případně hned po narození dítěte, pokud nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Žádost je třeba podat na úřadu práce podle místa vašeho trvalého bydliště.
Žádost můžete podat několika způsoby:
- Online: Prostřednictvím Klientské zóny na portálu jenda.mpsv.cz.
- Osobně: Na příslušném kontaktním pracovišti úřadu práce nebo jeho podatelně.
- Poštou: Na adresu příslušného kontaktního pracoviště.
- E-mailem: Zasláním žádosti podepsané zaručeným elektronickým podpisem na e-mailovou adresu kontaktního pracoviště.
- Datovou schránkou: Prostřednictvím své soukromé datové schránky, odesláním do datové schránky příslušného kontaktního pracoviště.
K žádosti je nutné doložit potřebné dokumenty, jako je rodný list dítěte, občanský průkaz a potvrzení o případném čerpání mateřské. Proces je jednoduchý a úředníci vám rádi poradí, pokud si nebudete jistí, jak žádost správně vyplnit.
Nezapomeňte, že o příspěvek je možné žádat i zpětně, ale pouze za omezené období, proto je lepší s podáním žádosti neotálet.
Práce při rodičovské dovolené
Rodičovská dovolená neznamená, že by rodič musel zcela rezignovat na pracovní život. Naopak, je možné kombinovat péči o dítě s výdělkem, pokud to situace dovoluje. Klíčem je najít rovnováhu, která vyhovuje vám i vaší rodině.
Během rodičovské dovolené můžete pracovat bez omezení, a to jak pro svého současného zaměstnavatele, tak pro jiného. Rozdíly však existují.
Práce u současného zaměstnavatele
Pokud se vrátíte ke svému původnímu zaměstnavateli na základě pracovní smlouvy, fakticky tím ukončíte rodičovskou dovolenou a ztratíte ochranu před výpovědí.
Proto je u stejného zaměstnavatele běžné využít dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohodu o provedení práce (DPP). Podle zákoníku práce ale tyto dohody nesmí zahrnovat stejnou práci jako vaše původní smlouva – musí jít o jiný druh činnosti.
Práce u jiného zaměstnavatele
U jiného zaměstnavatele žádné omezení v druhu práce nemáte, ale je nutné získat písemný souhlas od svého současného zaměstnavatele. Výjimkou jsou činnosti vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké, které můžete vykonávat bez souhlasu.
Živnost při rodičovské dovolené
Podnikání během rodičovské dovolené je možné bez omezení. Pokud čerpáte rodičovský příspěvek a zároveň podnikáte, jste považováni za OSVČ na vedlejší činnost, což přináší řadu výhod. Například během prvního roku podnikání nemusíte platit zálohy na pojištění, a v dalších letech se odvody odvíjejí od výše vašeho daňového základu.
Důležité je však splnit podmínku celodenní péče o dítě, abyste nepřišli o nárok na rodičovský příspěvek.
Tip: Vedlejší činnost navíc umožňuje nižší odvody na pojištění, což může být finančně výhodné zejména v začátcích podnikání.
Rodičovská dovolená je jedinečnou příležitostí, jak se naplno věnovat svému dítěti a zároveň si přizpůsobit rodinný život svým potřebám. Ať už jde o délku dovolené, čerpání finanční podpory, návrat do práce nebo podnikání, český systém nabízí rodičům velkou míru flexibility. Klíčem k úspěchu je dobré plánování a znalost všech možností, které máte k dispozici. Tento čas je neopakovatelný, proto si jej užijte naplno a uchovejte si ty nejkrásnější vzpomínky na první společné chvíle s vaším miláčkem.
Tip na závěr: Pro hladký začátek si projděte seznam toho, co všechno budete potřebovat pro miminko a ujistěte se, že máte vše připravené.
Mateřská a rodičovská dovolená – dva klíčové pojmy, které hrají významnou roli v životě každého nastávajícího rodiče. Oba vám umožní strávit důležitý čas s vaším dítětem, ale každý má svá pravidla a specifika. Víte, jak se od sebe liší? Pro koho jsou určeny, jak dlouho trvají a zda během nich můžete pracovat?
V tomto článku vám přehledně vysvětlíme, jak mateřská a rodičovská dovolená fungují, co od nich očekávat a na co si dát pozor. Ať už čekáte první dítě, nebo se připravujete na další, tento průvodce vám pomůže zorientovat se v tom podstatném a naplánovat si vše potřebné.
Hlavní rozdíly mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou
Mateřská a rodičovská dovolená mají každá svá specifika. Podívejte se na přehled základních rozdílů platných od roku 2024:
Mateřská dovolená | Rodičovská dovolená | |
Komu je určena | Primárně mamince | Mamince i tatínkovi |
Délka | 28 týdnů (37 týdnů při vícerčatech) | 3 roky |
Nárok na dávky | Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) | Rodičovský příspěvek |
Výše příspěvků | Až 70 % denního vyměřovacího základu (z předchozího příjmu). | 350 000 Kč na jedno dítě, 525 000 Kč na vícerčata (v roce 2024). |
Podmínky nároku na dávky | Podmínkou je účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. | Není vázána na předchozí příjem ani nemocenské pojištění. Nárok mají všichni rodiče s trvalým pobytem v ČR. |
Flexibilita čerpání | Fixní délka, začíná 6–8 týdnů před porodem. | Flexibilní délka, možnost úpravy podle potřeb rodiny. |
Pracovní omezení | Práce 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu není povolena. | Práce je možná při splnění podmínky celodenní péče o dítě. |
Ochrana pracovního místa | Zaměstnavatel je povinen držet původní pozici. | Zaměstnavatel drží pracovní místo do 3 let věku dítěte. |
Možnost střídání rodičů | Ne (určena pouze mamince). | Ano (rodiče se mohou střídat dle dohody). |
Kdo vyplácí dávky | Správa sociálního zabezpečení | Úřad práce |
Administrativa a žádosti | Žádost podává zaměstnavatel na OSSZ, nutné doložit potvrzení od lékaře. | Žádost o příspěvek podává rodič na úřadu práce, nutné doložit rodný list dítěte. |
Jak spolu mateřská a rodičovská dovolená souvisejí?
Mateřská dovolená plynule přechází v rodičovskou. Po ukončení mateřské může rodič rovnou žádat o rodičovský příspěvek, aniž by došlo k výpadku podpory. Rodičovská navíc nabízí možnost střídání rodičů – například jeden rodič pracuje, zatímco druhý čerpá dovolenou, nebo oba rodiče pracují na částečný úvazek a péči o dítě sdílí.
Co je mateřská dovolená?
Mateřská dovolená je období, které umožňuje mamince připravit se na příchod dítěte a věnovat se péči o novorozence. Začíná zpravidla 6–8 týdnů před plánovaným porodem a celkem trvá 28 týdnů (při narození vícerčat 37 týdnů).
Tip: Zaznamenejte si tyto nezapomenutelné chvíle s vaším miminkem do deníku pro miminko – ideálního pomocníka pro uchování těch nejvzácnějších vzpomínek.
Během mateřské má maminka nárok na příspěvek, kterému se říká peněžitá pomoc v mateřství (PPM), a vypočítává se na základě jejího předchozího příjmu.
Mateřská dovolená je určena primárně pro maminku, ale za určitých podmínek ji může čerpat i tatínek, například pokud maminka nemůže nebo nechce tuto dovolenou využít.
Vše, co potřebujete vědět o mateřské dovolené v České republice, se dozvíte v našem článku zde.
10 nejčastějších otázek spojených s mateřskou dovolenou
1. Co je mateřská dovolená a kdy začíná?
-> Mateřská dovolená je období, které matce umožňuje připravit se na porod a věnovat se péči o novorozence. Začíná 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu a trvá celkem 28 týdnů (u vícerčat 37 týdnů).
2. Kdo má nárok na mateřskou dovolenou?
-> Nárok má matka, která je zaměstnaná nebo je účastníkem nemocenského pojištění alespoň 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. Pokud tyto podmínky nesplňuje, může místo mateřské čerpat rodičovský příspěvek.
3. Kolik peněz dostanu během mateřské dovolené?
-> Během mateřské máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), která činí 70 % denního vyměřovacího základu vašeho příjmu. Výše dávky závisí na vašich předchozích příjmech. Maximální částka pro rok 2024 je 47 700 Kč měsíčně.
4. Může na mateřskou dovolenou nastoupit otec?
-> Ano, otec může čerpat mateřskou dovolenou, pokud se matka rozhodne tuto možnost nevyužít nebo ji nemůže čerpat. Otec na mateřské může být nejdříve od 7. týdne po narození dítěte a za stejných podmínek jako matka.
5. Mohu během mateřské pracovat?
-> 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu žena výslovně nesmí pracovat. Poté si přivydělat můžete. Během mateřské však nemůžete vykonávat práci na pozici, na kterou se vztahuje vaše pracovní smlouva. Je však možné pracovat na jiné pozici nebo pro jiného zaměstnavatele, pokud vám to ovšem stávající zaměstnavatel schválí.
6. Co dělat, když nesplňuji podmínky pro mateřskou dovolenou?
-> Pokud nesplňujete podmínky pro peněžitou pomoc v mateřství (např. nejste účastníkem nemocenského pojištění), máte nárok na rodičovský příspěvek ihned po narození dítěte.
7. Jak dlouho mi zaměstnavatel drží pracovní místo během mateřské?
-> Zaměstnavatel je povinen držet vaši pracovní pozici po celou dobu mateřské dovolené. Po jejím skončení máte právo vrátit se na svou původní pozici nebo jinou odpovídající roli.
8. Jak se žádá o mateřskou dovolenou?
-> O mateřskou žádáte prostřednictvím svého zaměstnavatele. Je potřeba dodat potvrzení od lékaře o termínu porodu. Zaměstnavatel následně předá žádost na OSSZ, která vyplácí dávky.
9. Jak mateřská dovolená ovlivní rodičovskou?
-> Mateřská dovolená obvykle plynule přechází v rodičovskou. Po ukončení mateřské můžete požádat o rodičovský příspěvek. Pokud nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, od okamžiku narození dítěte je rodičům vyplácen rodičovský příspěvek.
10. Mohu mateřskou přerušit nebo ukončit dříve?
-> Mateřskou nelze přerušit, ale je možné ji předčasně ukončit, například pokud se rozhodnete vrátit do práce dříve. V takovém případě však ztrácíte nárok na zbývající dávky PPM.
Co je rodičovská dovolená?
Rodičovská dovolená navazuje na mateřskou a umožňuje oběma rodičům věnovat se péči o dítě až do jeho tří let. Tato dovolená je flexibilní – rodiče se na ní mohou střídat podle svých potřeb nebo ji mohou čerpat současně.
Během rodičovské mají rodiče nárok na rodičovský příspěvek, jehož výše a délka čerpání se mohou přizpůsobit rodinným potřebám. To dává rodičům svobodu rozhodnout se, jak sladit péči o dítě s případnou prací nebo dalšími závazky.
Vše, co potřebujete vědět o rodičovské dovolené v České republice, se dozvíte v našem článku zde.
10 nejčastějších otázek spojených s rodičovskou dovolenou
1. Co je rodičovská dovolená a kdy začíná?
-> Rodičovská dovolená navazuje na mateřskou a umožňuje rodičům pečovat o dítě až do jeho tří let věku (volitelně čtyř let, ale bez garance pracovního místa). Začíná ihned po skončení mateřské dovolené, nebo po narození dítěte, pokud matka nemá nárok na mateřskou.
2. Kdo má nárok na rodičovskou dovolenou?
-> Nárok mají oba rodiče, a to bez ohledu na jejich pracovní status. Mohou se v čerpání dovolené střídat, nebo ji mohou čerpat současně. Nárok mají také adoptivní rodiče a osoby poskytující náhradní péči.
3. Jak dlouho trvá rodičovská dovolená?
-> Délka rodičovské dovolené byla od roku 2024 zkrácena na maximálně 3 roky.
4. Kolik peněz dostanu během rodičovské dovolené?
-> Rodiče mají nárok na rodičovský příspěvek ve výši 350 000 Kč na jedno dítě a 525 000 Kč na vícerčata. Měsíční částku si mohou zvolit podle svých potřeb, přičemž maximální limit závisí na předchozích příjmech.
5. Můžu během rodičovské pracovat?
-> Ano, během rodičovské můžete pracovat, pokud zajistíte odpovídající péči o dítě (např. prostřednictvím jeslí, chůvy nebo rodiny). Rodičovský příspěvek není omezen vaší pracovní činností.
6. Jak se střídají rodiče při rodičovské dovolené?
-> Rodiče se mohou v čerpání dovolené libovolně střídat podle dohody. Například jeden rodič může čerpat část dovolené, druhý ji následně převzít. Rodičovský příspěvek však mohou čerpat pouze jeden po druhém, ne současně.
7. Jaké jsou podmínky pro získání rodičovského příspěvku?
-> Rodičovský příspěvek náleží každému rodiči, který pečuje o dítě a má trvalý pobyt v ČR. Podmínkou je celodenní péče o dítě, kterou lze zajistit osobně nebo prostřednictvím prarodičů, chůvy, jeslí apod.
8. Lze měnit výši a délku čerpání rodičovského příspěvku?
-> Ano, výši i délku čerpání rodičovského příspěvku můžete měnit každé tři měsíce podle aktuálních potřeb. To umožňuje flexibilní přizpůsobení příspěvků rodinné situaci.
9. Co dělat, pokud se narodí další dítě během rodičovské?
-> Pokud se narodí další dítě, rodičovský příspěvek na starší dítě zaniká a vzniká nárok na nový příspěvek. Nevyčerpanou částku lze za určitých podmínek vyplatit jednorázově.
10. Jak rodičovská dovolená ovlivňuje návrat do práce?
-> Zaměstnavatel je povinen držet vaše pracovní místo do tří let věku dítěte. Po návratu máte právo na svou původní pozici nebo obdobnou pracovní roli.
Mateřská a rodičovská dovolená jsou zásadním životním obdobím, během kterého se můžete naplno věnovat svému miminku a vytvořit si tak s ním pevné pouto. Uchovejte si veškeré vzpomínky na toto neopakovatelné období, ať už prostřednictvím Těhotenského deníku, Mých prvních roků, nebo zkrátka jen tím, že si tento čas naplno užijete.
Péče o dítě je někdy náročná, ale přináší s sebou i spoustu radostí. Důležité je mít po ruce ty správné pomocníky a informace.
Ohromit, potěšit, překvapit, neopakovat se… každý rok ta samá písnička. Výběr vánočních dárků ale nemusí být strašákem. Obzvlášť s naším dárkovým rozcestníkem, který vás nasměruje tím správným směrem. A stačí vám k tomu vždy jen pár indicií.
Dárky pro páry
Ať už vymýšlíte dárek pro přítelkyni či přítele, zamyslete se nad zálibami vaší drahé polovičky. Co ji, nebo jeho vždy rozesměje? U čeho zapomíná na čas i starosti? Dárek, který splňuje tyto požadavky, zaboduje vždycky. Může to tedy být kurz vaření, lístky do divadla nebo také váš společný čas.
Kniha vzpomínek a výzev pro zamilované
Neopomíjejte sílu společných zážitků, prožitků a následných vzpomínek. To vše kombinuje například kniha výzev pro páry a album v jednom Our Love Challenges. S tou se nebudete nudit ani vteřinku. Slibujeme.
Hravé dárky pro partnera i partnerku
Ne, raději karty? V pořádku. Posloužit můžeme i tady. Pokud nejste vy nebo partner knižní typy, pak si pod stromeček nadělte náš bestseller – unikátní karetní hru pro páry Prozraď mi nebo její nové pokračování Prozraď mi – Po 22. hodině. Hry rozproudí vzájemnou komunikaci a navíc se díky nim poznáte do ještě větší hloubky. A pozor! Chybět nebudou ani příjemné a žhavé odměny.
Akčnější páry si pak přijdou na své s karetními výzvami! Ty se postarají o nezapomenutelné zážitky, na které budete vzpomínat ještě hooodně dlouho. Tak které to budou – karetní výzvy s tipy na rande, nebo erotické karetní výzvy? Pořídit můžete rovnou oboje, skvěle se totiž doplňují.
Dárky pro celou rodinu
Rádi byste udělali radost celé rodině naráz? I tady je zaručeným receptem společně prožitý čas. Trávit ho můžete aktivně, ale i kreativně. Takové hromadné tvoření Vánoční kroniky vykouzlí úsměv na rtech i těm nejmenším. Její společné prohlížení pak můžete rovnou pasovat na každoroční vánoční tradici.
Novinka – karetní hry pro děti i celou rodinu
Uniknout by vám ale rozhodně neměly ani naše dvě letošní super novinky. Rozšířili jsme totiž řadu naší nejúspěšnější karetní hry Prozraď mi, a to hned o několik titulů. Rodinné konverzační karty si tak můžete zahrát s celou rodinou včetně dětí a prarodičů. Hra vás bude bavit celé hodiny a rozhodně si ji jen tak neohrajete. Obsahuje desítky otázek, ale i společných odměn.
Další karty jsou pak sestaveny speciálně pro děti ve věku 5–12 let. Tato karetní hra pro děti rozproudí nejen debatu, ale oživí každý společný den, zažehne jiskru dětské (a možná i vaší) fantazie a provede vaše ratolesti světem emocí a pocitů. A ani tady nechybí originální odměny.
Dárky pro maminku i miminko
Je-li mezi vašimi nejbližšími i nastávající či novopečená maminka, rozhodně nešlápnete vedle s bohatě ilustrovanou knihou pro miminko Mé první roky. Právě tyto vzpomínky patří k těm, na které nechcete nikdy zapomenout.
Dárek pro dceru
Hledáte originální dárek pro dceru (ale klidně i pro maminku)? A co takhle dobrodružství, nápady na společný čas a vzpomínky v jednom? Karetní výzvy pro maminku a dceru v sobě ukrývají 40 unikátních výzev, které se postarají nejen o zábavu, ale především o nezapomenutelné zážitky a posílení vzájemného pouta mezi dcerou a maminkou. Postavíte si například aerárium, užijete si wellness nebo si zahrajete na modelky. Tak příjemnou zábavu!
Dárek nejen pro tatínka
Dávno jsou pryč doby, kdy kuchyním vládly pouze ženy. Pokud máte doma nadšeného kuchaře nebo si dokonce chvíle v kuchyni užíváte celá rodina, zabalte pod stromeček Kulinářské karetní výzvy. Menší dárek, který ale ukrývá hodiny společně stráveného času a ještě více zábavy. Objevujte, ochutnávejte, učte se a vychutnávejte navzájem výsledky svého snažení.
Dárek pro babičku i dědečka
Zapomenout nesmíme ani na dárky pro prarodiče. Při tvorbě produktů jsme letos totiž mysleli i na ně. Babičku jistě potěší a dojme dárková kniha pro babičku. Oba pak rozhodně překvapíte karetními výzvami s výstižným názvem Když věk je jen číslo. Ty obsahují 40 nápaditých výzev a inspirací pro ty, kterým sice už dávno není 18, ale život si chtějí užít, jak nejlépe to jde.
Dárek pro domácího mazlíčka
Ano, ani na naše čtyřnohé členy domácnosti nezapomínáme. Letos jsme se na ně obzvlášť soustředili a vydali jsme pro ně (i pro vás) rovnou celou knížku. Deník mého mazlíčka pro pejsky i kočičky kombinuje knihu vzpomínek a album. 51 obsažených výzev se vám postará nejen o zábavu, ale také o fotky, které si budete vždycky s láskou prohlížet. Takže hledáte-li originální dárek pro pejskaře nebo majitele kočiček, tady ho máte.
Dárky pro cestovatele a dobrodruhy
Co ocení ti, kteří doma jen tak neposedí? No přece tipy na to, kam vyrazit, jak se zabavit na dovolené nebo jak si navštívenou destinaci užít zase z nového úhlu. Naše poslední novinka Cestovatelské výzvy je dělaná objevitelům na míru. Karty jsou skladné, odolné a obsahují desítky inspirací na zážitky v ČR, zahraničí, v přírodě i ve městech. Pokud byste chtěli darovat ještě něco navíc, karty se skvěle doplňují s Cestovatelským deníkem.
Dárky nezapomeňte také originálně zabalit a jako bonus můžete přidat i čím dál oblíbenější jedlé dárky.
A teď už jen krásné Vánoce plné té nejlaskavější společnosti, kvalitně stráveného času a nekonečna nádherných vzpomínek na celý život.