Jste milovníky papírových skládaček, nebo naopak chcete zkusit něco nového a rovnou i procvičit koncentraci? Pak není lepší varianty než Origami.
Pusťte se do nich s vervou a dokažte, že vás nerozhodí ani sebekomplikovanější vzor. Mimochodem, umění zůstat klidným využijete ve spoustě životních situací, takže trénink rozhodně neuškodí.
Přečtěte si pár řádků o vývoji tohoto umění, načerpejte inspiraci a pusťte se do díla. Na konci článku váš totiž čeká malé překvapení.
Dobu vzniku Origami nelze přesně určit. Dle dochovaných poznatků se však odhaduje kolem roku 1000 n.l. v Japonsku. Z japonštiny také pochází jeho název 折り紙 , který tvoří 2 znaky: oru - skládat, kami - papír.
Papírové skládanky původně zdobily tradiční šintoistické svatyně. Ohraničovaly zde posvátná území, do kterých směl vstupovat pouze kněz. Až o mnoho staletí později se k náboženské funkci přidala i výchovná a zábavní. Největšího boomu pak Origami dosáhly v 19. století.
Principem papírových skládanek je schopnost vytvořit z kusu papíru smysluplný objekt. Výsledek však nemá reálnou předlohu přesně kopírovat! Ztvárňuje ji pouze symbolicky, minimalisticky a s důrazem na estetiku.
Kromě estetiky má skládání i edukativní charakter. Učí totiž trpělivosti, zručnosti a soustředění. Pokud tedy bojujete se stresem, hledáte odreagování nebo novou kreativní činnost, Origami splní vše, oč žádáte.
Z původních desítek skládaček jich jsou dnes tisíce. Květiny, ovoce, zvířata, filmové postavy i abstraktní motivy. Zkrátka vše, na co si vzpomenete. Každý si může vybrat nebo dokonce navrhnout motiv, který si složí. Avšak jeden vzor mezi ostatními přeci jen vyniká - papírový Jeřáb.
Snad všichni už jsme někdy viděli skládačku ve tvaru Jeřába (návod na něj najdete i v naší Příručce kreativního tvoření). Jedná se totiž o světově nejrozšířenější motiv. Jeho historie sahá až k roku 1800, od kdy si ho lidé zavěšují ve svých obydlích jako symbol dlouhého života a uzdravení.
Za zmínku určitě stojí i slavné znázornění Jeřába a to v rukách děvčátka jménem Sadako na pomníku dětským obětem války v Hirošimě.
Origami se rozdělují na tradiční (z 1 kusu papíru, bez použití nůžek, lepidla a zdobení) a moderní (prostor pro vlastní fantazii, dokreslování linerem apod.).
Základním prvkem každé skládačky je čtverec tenkého, ale zároveň pevného papíru ideálně o rozměrech 15 cm. Zda zvolíte papír barevný či bílý, je jen na vás a na předloze.
K sestavení vám poslouží podrobný návod. Je třeba pečlivě dodržovat postup, nepřeskakovat a znát základní pokyny, které vás celým procesem provedou. Pokyny mohou vypadat i nějak takto:
Nezapomeňte také na pevnou a rovnou podložku, dostatek času, klidu a rozhodně žádný spěch či zbrklé pohyby.
Ano, tušíte správně. I my jsme propadli kouzlu japonských skládanek a chceme se s vámi o to nadšení podělit.
Sestavili jsme dárkový Origami set s návody a 25 papíry nejrůznějších barev včetně takových fajnovek, jako jsou akvarelové motivy. Složit si z nich můžete dokonce i Origami záložku do knížky, nebo je použít k jakémukoliv tvoření, které vás napadne.
A pokud vás múza zrovna nepolíbila, stačí se inspirovat dalšími články, zapátrat v Mementerra FB skupině nebo se přihlásit k odběru newsletteru níže.
Pro ty, kterým nestačí motivy v Origami setu, máme navíc nálož extra návodů přímo tady.
Tak už na nic nečekejte. Pusťte se do skládání Origami a pochlubte se výtvory na IG pod hashtagem #mementerra.
Vzpomínky, kterých se můžete dotknout.
Sem tam vás potěšíme milou zprávou, ve které se dozvíte, jaké jsme vydali nové knihy a doplňky k nim. Také budete jako první vědět o probíhajících soutěžích a nových článcích na blogu.
Vzpomínky, kterých se můžete dotknout.